İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında Qanunda dəyişiklik edilmişdir
11 aprel 2023-cü il tarixli 861-VIQD nömrəli Qanun ilə “İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında” Qanunda dəyişiklik edilmişdir.
Belə ki, dəyişikliyə əsasən qanunla informasiya sistemlərinin, avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin və informasiya-kommunikasiya şəbəkələrinin sahiblərinin (istifadəçilərinin) vəzifələri artırdı. Belə ki, həmin subyektlər kritik informasiya infrastrukturu obyektlərinin müəyyən edilməsi məqsədilə səlahiyyətli orqan tərəfindən sorğu edilən məlumatları həmin orqana 30 gün müddətində təqdim etməlidirlər.
Bununla yanaşı, qanunla kibertəhlükəsizlik xidməti provayderinin təsisçisi və onun səlahiyyətli nümayəndəsi, habelə provayderin kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi üzrə fəaliyyətinə rəhbərlik edən şəxslərə və bu fəaliyyətə cəlb edilmiş digər şəxslərə dair əlavə tələblər müəyyən edildi. Belə ki, həmin şəxslər qismində Azərbaycan vətəndaşlarından başqa şəxslər çıxış edə bilməz.

Amendments to the Law on Information, Informatization and Protection of Information
The Law On Information, Informatization and Protection of Information is amended based on the Law No.861-VIQD dated April 11, 2023.
Thus, pursuant to the amendments, the obligations of the owners (users) of information systems, automated management systems, and information-communication networks have been increased. In particular, such actors are obliged to provide within 30 days the information requested by the authorised body to identify critical information infrastructure facilities.
In addition, the law established additional requirements for the founder of a cybersecurity provider and its authorised representative, as well as for persons carrying out the provider's critical information infrastructure security activities and other persons involved in these activities. By law, such persons cannot be other than citizens of Azerbaijan.