İnternet vasitəsilə elektron ticarəti həyata keçirən qeyri-rezidentlər barədə Qayda
İnternet informasiya ehtiyatı vasitəsilə elektron ticarəti həyata keçirən qeyri-rezident dedikdə internet informasiya ehtiyatı vasitəsilə xidmətlərin göstərilməsi və işlərin görülməsi, o cümlədən elektron kitabların, musiqinin, audio və video materialların, qrafik təsvirlərin, virtual oyunların, proqram təminatlarının yüklənməsi, reklamların yerləşdirilməsi, digər analoji iş və xidmətlər üzrə satıcı (təchizatçı) kimi çıxış edən qeyri-rezident nəzərdə tutulur.
Qaydaya əsasən rezidentlərə elektron ticarət qaydasında internet informasiya ehtiyatı vasitəsilə rezidentlərə işləri və xidmətləri təqdim edən və Azərbaycan Respublikasında daimi nümayəndəlik vasitəsilə fəaliyyət göstərməyən qeyri-rezidentlər ƏDV-nin məqsədləri üçün elektron qaydada vergi uçotuna alınır.
Qeyri-rezident vergi uçotuna alınmaq üçün Qaydada tələb olunan məlumatları və sənədləri Dövlət Vergi Xidmətinin İnternet Vergi İdarəsində yaradılmış Elektron ticarət iştirakçılarının vergi inzibatçılığına dair platformasına daxil etməlidir. Məlumatların Qaydalara uyğunluğu Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən 20 işi günü ərzində yoxlanılır, uyğunluğu təsdiqləndiyi halda qeyri-rezident uçota alınaraq VÖEN təqdim edilir. Platformaya daxil olmaq üçün qeyri-rezidentə avtomatik qaydada login və parol təqdim edilir.
Uçota alınmış qeyri-rezidentlər təqdim etdikləri xidmətlər və gördükləri işlər üzrə ƏDV öhdəliklərini Vergi Məcəlləsinə uyğun olaraq ümumi qaydada bəyan etməli və ödəməlidirlər. Bu zaman Vergi Məcəlləsinin 169-cu maddəsinə əsasən ƏDV məqsədləri üçün vergi agenti hesab edilən şəxslər tərəfindən qeyd edilən əməliyyatlar üzrə qeyri-rezidentin adından ƏDV hesablanmır və bəyan edilmir.
Qaydaya əsasən, müvafiq qeyri-rezidentlər tərəfindən aşağıda qeyd edilən şərtlərdən hər hansı biri ödənildiyi halda bəyannamə təqdim edilir:
- işləri və xidmətləri qəbul edən (alan) rezident şəxs ödənişi Azərbaycan Respublikasında yerləşən yerli bank, xarici bankın Azərbaycan Respublikasındakı filialı, poçt rabitəsinin milli operatoru və ya digər ödəniş xidməti təchizatçıları vasitəsilə həyata keçirdikdə;
- işləri və xidmətləri qəbul edən (alan) rezident şəxs Azərbaycan Respublikasında yerləşdikdə;
- işləri və xidmətləri almaq üçün həmin işləri və xidmətləri qəbul edən (alan) rezident şəxsin istifadə etdiyi cihazın IP ünvanı Azərbaycan Respublikasında yerləşdikdə;
- işləri və xidmətləri almaq və ya ödənişi etmək üçün rezident şəxsin istifadə etdiyi mobil operatorların ölkə kodu Azərbaycan Respublikasına aid olduqda.
Qaydada elektron qaydada vergi uçotuna alınan qeyri-rezidentlərin uçotdan çıxarılması halları aşağıdakı kimi əksini tapmışdır.
- Uçota alınma ilə bağlı təqdim edilən məlumatlarda və sənədlərdə sonradan düzgün olmayan və (və ya) təhrif olunmuş məlumatlar aşkar edildikdə;
- Vergi orqanının ƏDV bəyannaməsinin təqdim edilməsi və/və ya ƏDV öhdəliyinin ödənilməsi üzrə xəbərdarlığından sonra 30 (otuz) iş günü müddətində bəyannamə təqdim edilmədikdə və/və ya ƏDV öhdəliyi ödənilmədikdə;
- Qeyri-rezident uçotdan çıxmaq ilə bağlı özü müraciət etdikdə;
- Qeyri-rezidentin fəaliyyətinə xitam verildikdə.
Qaydaya əsasən, uçotdan çıxarılan qeyri-rezident təkrar müraciət etdikdə, yenidən uçota alınır (bu şərtlə ki, yenidən uçota alındıqdan sonra qeyri-rezident tərəfindən əvvəlki öhdəliklər yerinə yetirilsin).

Rule on non-residents conducting electronic trade through the Internet information resource
A non-resident conducting electronic trade through an internet information resource refers to non-residents acting as a seller (supplier) in the provision of services and execution of works via the Internet information resource, including downloading of electronic books, music, audio and video materials, graphic images, virtual games, software, placement of advertisements, and other similar works and services.
According to the Rule, non-residents who provide works and services to residents through the internet information resource in the manner of electronic trade as mentioned above and do not operate through a permanent establishment in the Republic of Azerbaijan are to be registered electronically for the purposes of VAT.
For registration, non-residents must submit the information and documents required by the Rule into the platform for tax administration of electronic trade participants created in the Internet Tax Office of the State Tax Service. The State Tax Service checks the compliance of the information with the Rule within 20 business days, and upon confirmation of compliance, the non-resident is registered and provided with a TIN. Login and password are provided automatically to the non-resident to access the platform.
Registered non-residents must declare and pay VAT obligations in accordance with the Tax Code for the services provided and works performed. In the meantime, persons who are considered as tax agents for VAT purposes under Article 169 of the Tax Code, do not calculate and declare reverse charged VAT on behalf of the registered non-residents for the specified transactions.
According to the rule, a tax return is submitted by the relevant non-residents if any of the following conditions are met:
- When the resident person receiving (purchasing) the works and services makes the payment through local banks located in the Republic of Azerbaijan, branches of foreign banks in the Republic of Azerbaijan, the national postal communication operator, or other payment service providers.
- When the resident person receiving (purchasing) the works and services is located in the Republic of Azerbaijan.
- When the IP address of the device used by the resident person to receive (purchase) the works and services is in the Republic of Azerbaijan.
- When the country code of the mobile operators used by the resident person to receive (purchase) the works and services or to make the payment belongs to the Republic of Azerbaijan.
In the Rule, the cases of deregistration of non-residents who are registered electronically are reflected as follows:
- When incorrect and (or) falsified information is subsequently discovered in the information and documents submitted for registration;
- When VAT declaration is not submitted and/or VAT liability is not paid within 30 business days following a notification from the tax authority regarding the submission of the VAT declaration and/or payment of VAT liability;
- When a non-resident applies for deregistration;
- When the activity of a non-resident is terminated.
According to the Rule, a deregistered non-resident is re-registered upon reapplying (provided that prior obligations are fulfilled by the non-resident after re-registration).