"Hökmran mövqedən sui- istifadənin obyektiv zəruriliyinin və səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi"
20 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən “Hökmran mövqedən sui- istifadənin obyektiv zəruriliyinin və səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi Qaydaları” (bundan sonra “Qaydalar”) təsdiq edilmişdir.
Qaydalar Azərbaycan Respublikası Rəqabət Məcəlləsinə əsasən hökmran mövqedən sui-istifadənin obyektiv zəruriliyinin və səmərəliliyinin qiymətləndirilməsinin əsaslarını müəyyən edir.
Hökmran mövqedən sui-istifadə edən təsərrüfat subyektləri rəqabət komissiyasının iş qaldırılması qərarının təqdim edilməsindən 30 gün ərzində hərəkətlərinin obyektiv zəruriliyinin və səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi üçün vəsatət verə bilərlər. Qeyd edilən müddətdən sonra təqdim edilən vəsatətin qəbul edilməsi isə yalnız rəqabət komissiyasının müvafiq qərarı ilə mümkün olacaqdır.
Vəsatətdə sui-istifadə hərəkətlərinin iqtisadi mahiyyəti, predmeti, məqsədi, texniki və iqtisadi xüsusiyyətləri, əlaqəli olduğu məhsulların əhatə dairəsi, tətbiq edildiyi coğrafi ərazi, başlandığı tarix göstərilməlidir. Bundan əlavə, təsərrüfat subyektinin zəruri hesab etdiyi digər məlumat da vəsatətdə qeyd edilə bilər.
Aşağıdakı hallardan ən azı üçünün sübut edilməsi nəticəsində təsərrüfat subyektinin obyektiv zərurət və ya səmərəliliklə bağlı əsaslandırması qənaətbəxş hesab ediləcək (2-ci və 6-cı bənddə qeyd olunan halların eyni zamanda olması istisna olmaqla):
Hökmran mövqedən sui-istifadə nəticəsində miqyas iqtisadiyyatının əldə edilməsi və 1 il ərzində müvafiq bazarda məhsul istehsalının ən azı 40% və ya ixracının ən azı 20% artması;
Hökmran mövqedən sui-istifadə nəticəsində müvafiq bazara aid olmayan innovativ məhsul istehsalının mümkün olması;
Hökmran mövqedən sui-istifadə nəticəsində bazarda 1 il ərzində birbaşa investisiyaların (dövlət büdcəsindən ayrılan vəsait istisna olmaqla) əvvəlki illə müqayisədə 20% artması;
Texniki imkanların məhdudluğu səbəbindən hökmran mövqedə olan təsərrüfat subyektinin rəqabətli şəraitdə fəaliyyət göstərə bilməməsi, məhsul istehsalı və ya satışının mümkün olmaması;
Məhsulun istehsalı ilə əlaqədar xüsusi keyfiyyət və (və ya) əqli mülkiyyət hüquqları meyarlarının olduğu halda hökmran mövqedən sui-istifadə etmədən məhsul istehsalı və satışının qeyri-effektiv olması;
Mühüm əhəmiyyətli resursun ümumi istifadəyə açılmasının dövlət təhlükəsizliyi, istehlakçı sağlamlığı və ictimai asayişin pozulmasına yol açmasına dair mənbəyi bəlli məlumatın olması;
Sui-istifadə hallarının daxili tələb həcmi yüksək olan və ölkə daxilində istehsal edilməyən məhsulun idxalı zamanı xaricdə fəaliyyət göstərən təsərrüfat subyekti ilə eksklüziv təchizat sisteminin tətbiqi nəticəsində yaranması.
Qaydalara əsasən hökmran mövqedən sui-istifadənin obyektiv zəruriliyini və ya səmərəliliyini əsaslandırmaq və sübut etmək öhdəliyi təsərrüfat subyektlərinə aiddir. Həmçinin, hökmran mövqedən sui-istifadənin qənaətbəxş hesab edilməsi yalnız buna imkan verən şərtlərin ödənildiyi müddətdə qüvvədə ola bilər.

"Rules for Assessing the Objective Necessity and Efficiency of Abuse of Dominant Position"
On December 20th, 2024, the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan has approved the "Rules for Assessing the Objective Necessity and Efficiency of Abuse of Dominant Position" (hereinafter “the Rules”).
The Rules establish the principles for assessing the objective necessity and efficiency of abuse of dominant position based on the Competition Code of the Republic of Azerbaijan.
Economic entities abusing their dominant position may file a petition for the assessment of the objective necessity and efficiency of their actions within 30 days from the date of the competition commission's decision to initiate proceedings. The acceptance of the petition submitted after the specified period will only be possible with the relevant decision of the competition commission.
The petition should specify the economic nature, subject, purpose, technical and economic characteristics of the acts of abuse, the scope of the related products, the geographical area in which it is applied, and the date of commencement. In addition, any other information that the economic entity deems necessary can also be included in the petition.
The justification of an economic entity regarding objective necessity or efficiency will be considered satisfactory if at least three of the following conditions are proven (excluding the simultaneous occurrence of conditions mentioned in Clauses 2 and 6):
Achievingeconomiesofscalethroughtheabuseofadominantpositionand increasing the production of goods in the relevant market by at least 40% or exports by at least 20% within 1 year;
Thepossibilityofproducinginnovativeproductsnotrelatedtotherelevantmarket through the abuse of a dominant position;
An increase of 20% in direct investments (excluding funds allocated from the state budget) in the market within 1 year compared to the previous year through the abuse of a dominant position;
Due to the limitations of technical capabilities, the economic entity in a dominant position is unable to operate under competitive conditions, making the production or sale of products impossible;
In cases where there are specific quality and/or intellectual property rights criteria related to the production of the product, the production and sale of the product being inefficient without abusing a dominant position;
Theexistenceofaknownsourceofinformationthattheopeningofasignificant resource for public use would lead to breaches of national security, consumer health, and public order;
Theoccurrenceofabusecasesresultingfromtheimplementationofanexclusive supply system with a foreign economic entity during the import of a product that has high domestic demand and is not produced within the country.
According to the Rules the responsibility to justify and prove the objective necessity or efficiency of the abuse of dominant position lies with the economic entities. Moreover, the satisfactory assessment of the abuse of dominant position remains valid only as long as the conditions allowing for such an assessment are met.