Payların (səhmlərin) cəmiyyətə qarşı olan tələblərin əvəzləşdirilməsi
Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə dəyişiklik edilməsi haqqında 5 dekabr 2023-cü il tarixli Azərbaycan Respublikası Qanuna əsasən payların (səhmlərin) tələblərlə əvəzləşdirilməsi yolu ilə əldə edilməsi mexanizminə icazə veriləcəkdir. Belə ki, cəmiyyətə qarşı pul tələbinə malik olan şəxslər məhdud məsuliyyətli cəmiyyətin iştirakçılarının yekdil qərarı (səhmdar cəmiyyətinin səhmdarlarının üçdə iki səs çoxluğu) əsasında pul tələblərini əvəzləşdirməklə və məhdud məsuliyyətli cəmiyyətin iştirakçısı (səhmdar cəmiyyətin səhmdarı) olmaqla nizamnamə kapitalına maya qoymaq (səhmdar cəmiyyətinin səhmlərini ödəmək) vəzifəsindən azad oluna bilərlər.
Bununla bağlı həmçinin nəzərdə tutulmuşdur ki, cəmiyyətin təsərrüfat fəaliyyəti nəticəsində ödənilməmiş zərəri onun nizamnamə kapitalından artıq olduğu halda, həmin artıq məbləğlə iştirak payı (əlavə buraxılmış səhm) ilə əvəzləşdirilməsi nəzərdə tutulan borc məbləği arasındakı fərq əlavə maya qoyulması (əlavə səhm buraxılması) hesabına aradan qaldırıldıqda cəmiyyətə qarşı pul tələblərinin

Pursuant to Law On Amending the Civil Code of the Republic of Azerbaijan, dated 5 December 2023, the mechanism of converting the debt obligations into equity ownership will be allowed. Namely, the persons having monetary claims against the company, on the basis of the unanimous decision of the participants of the limited liability company (two-thirds majority of the shareholders of the joint-stock company), by offsetting the monetary claims and becoming a participant of the limited liability company (shareholder of the joint-stock company), are exempted from the obligation to contribute to the charter capital of the limited liability company (paying the shares of the joint-stock company).
It is also provided that in case the unpaid loss of the company as a result of its economic activity exceeds its authorized capital, the debt-equity swap mechanism is allowed to be applied if the difference between the excess amount and the amount of the debt to be offset with the participation share (additional issued share) is removed due to the placement of additional share (issuance of additional share).