1) 381-ci və 388-ci maddələr aşağıdakı redaksiyada verildi:
fiziki şəxslər iki yüz manatdan üç yüz manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər üç yüz manatdan beş yüz manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.2. Jurnalistlərin peşəkar fəaliyyətinə qanunsuz müdaxilə edilməsinə görə ‒
üç yüz manatdan altı yüz manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.3. Qanunla müəyyənləşdirilmiş hallardan başqa, media subyektləri və jurnalistlərin informasiya almaq hüququnun məhdudlaşdırılmasına və ya onlara informasiya verilməsindən imtina edilməsinə, yaxud qanunla müəyyən edilmiş müddətdə onların sorğusuna cavab verilməməsinə görə –
üç yüz manatdan beş yüz manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.4. Media subyektləri tərəfindən təkzib, cavab və düzəliş verilməsinin “Media haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydalarının pozulmasına görə ‒
vəzifəli şəxslər üç yüz manatdan altı yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər min manatdan min beş yüz manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.5. Audiovizual media subyektləri tərəfindən yayımlanmış materialların saxlanılmasının “Media haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydalarının pozulmasına görə –
vəzifəli şəxslər beş yüz manatdan yeddi yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər min manatdan min beş yüz manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.6. Audiovizual media, çap mediası və onlayn media subyektləri tərəfindən reklam və sponsorluqla bağlı “Media haqqında” və “Reklam haqqında” Azərbaycan Respublikası qanunlarının tələblərinə riayət edilməməsinə görə –
vəzifəli şəxslər iki min beş yüz manatdan üç min beş yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər səkkiz min manatdan on min manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.7. Proqrama müstəsna yayım hüququ əldə etmiş audiovizual yayımçıdan başqa, digər audiovizual yayımçıların həmin proqramı yayımlamasına görə –
vəzifəli şəxslər min beş yüz manatdan iki min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər üç min manatdan beş min manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.8. Yayımın müvəqqəti dayandırılması barədə məlumatın yayımın dayandırıldığı müddət ərzində audiovizual yayımçının televiziya və (və ya) radio kanalında yayımlanmamasına, yaxud yayımın dayandırılmasına və ya digər məsuliyyət tədbirinin tətbiqinə səbəb olmuş audiovizual proqramın audiovizual yayımçının veb-saytından və həmin proqramın yayımlandığı videopaylaşım platformalarından çıxarılmamasına görə –
vəzifəli şəxslər min manatdan min beş yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər iki min manatdan dörd min manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.9. Audiovizual media subyektlərinin redaksiyasının loqotipinin (embleminin) Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının razılığı olmadan dəyişdirilməsinə görə –
vəzifəli şəxslər dörd yüz manatdan altı yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər səkkiz yüz manatdan min manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.10. Dövlət büdcəsindən maliyyələşən audiovizual yayımçılar (sifarişli yayım xidməti istisna olmaqla) tərəfindən auditoriya həcminin reytinq ölçən təşkilat vasitəsilə müəyyənləşdirilməsinin təmin edilməməsinə görə –
381.11. Audiovizual media sahəsində lisenziyanın qayda və şərtlərinin pozulmasına görə –
vəzifəli şəxslər min beş yüz manatdan iki min beş yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər beş min manatdan səkkiz min manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.12. Media subyektləri tərəfindən sağlamlığın və ətraf mühitin qorunmasına zidd olan hərəkətlərin təbliğ olunmasına görə –
vəzifəli şəxslər səkkiz yüz manatdan min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər iki min manatdan üç min manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.13. Qanuni qüvvəyə minmiş məhkəmə qərarı olmadan şəxsin təqsirli olması barədə məlumatların dərc edilməsinə (yayımlanmasına) görə –
vəzifəli şəxslər min manatdan min beş yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər iki min beş yüz manatdan üç min beş yüz manatadək məbləğdə cərimə edilir.
381.14. Platforma və ya multipleks operatorunun fəaliyyətinin Azərbaycan Respublikasının Audiovizual Şurası tərəfindən monitorinqinin həyata keçirilməsi məqsədilə həmin operator tərəfindən Şuranın ödənişsiz istifadə hüququnun təmin edilməməsinə görə –
vəzifəli şəxslər iki min manatdan iki min beş yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər beş min manatdan səkkiz min manatadək məbləğdə cərimə edilir.”;
“Maddə 388. Media azadlığından və jurnalist hüququndan sui-istifadə etmə
Media subyektinin redaksiyası (məsul redaktoru) və jurnalistlər tərəfindən media sahəsində fəaliyyət azadlığından və jurnalist hüququndan sui-istifadə etməyə, yəni açıqlanması qanunla qadağan edilən informasiyanı yaymağa və ya informasiya mənbəyini qanunla yol verilməyən hallarda açıqlamağa görə –
fiziki şəxslər iki yüz manatdan üç yüz manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər beş yüz manatdan yeddi yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər iki min manatdan üç min manatadək məbləğdə cərimə edilir.”.

According to the amendment,
natural persons shall be fined in the amount of two hundred to three hundred manats, and officials shall be fined in the amount of three hundred to five hundred manats.
381.2. Due to illegal interference in the professional activities of journalists ‒
a fine in the amount of three hundred to six hundred manats is imposed.
381.3. In addition to the cases specified by law, due to restriction of the right of media subjects and journalists to receive information or refusal to provide them with information, or failure to respond to their request within the period specified by law -
a fine in the amount of three hundred to five hundred manats is imposed.
381.4. Due to the violation of the rules of rebuttal, response and correction by media subjects established by the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" ‒
officials are fined in the amount from three hundred to six hundred manats, and legal entities in the amount from one thousand to five hundred manats.
381.5. Due to the violation of the rules of storage of materials published by audiovisual media subjects established by the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" -
officials are fined in the amount of five hundred to seven hundred manats, and legal entities are fined in the amount of one thousand to five hundred manats.
381.6. Due to non-compliance with the requirements of the laws of the Republic of Azerbaijan "On Media" and "On Advertising" regarding advertising and sponsorship by audiovisual media, print media and online media subjects -
officials are fined from two thousand five hundred to three thousand five hundred manats, legal entities from eight thousand to ten thousand manats.
381.7. Except for the audiovisual broadcaster who has acquired the exclusive broadcast rights to the program, due to the broadcasting of that program by other audiovisual broadcasters -
officials are fined in the amount of 1,500 to 2,000 manats, and legal entities are fined in the amount of 3,000 to 5,000 manats.
381.8. Due to the fact that the information about the temporary suspension of the broadcast is not broadcast on the television and (or) radio channel of the audiovisual broadcaster during the period of the suspension of the broadcast, or the audiovisual program that caused the suspension of the broadcast or the application of other measures of responsibility is not removed from the website of the audiovisual broadcaster and the video sharing platforms where that program is broadcast -
officials are fined in the amount of one thousand to five hundred manats, and legal entities are fined in the amount of two thousand to four thousand manats.
381.9. Due to changing the logo (emblem) of the editorial office of audiovisual media subjects without the consent of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan -
officials are fined from four hundred to six hundred manats, legal entities from eight hundred to one thousand manats.
381.10. Due to failure to determine the audience volume by the audiovisual broadcasters financed from the state budget (except for the on-demand broadcasting service) through the rating measuring organization -
381.11. For violation of the terms and conditions of the license in the field of audiovisual media -
officials are fined in the amount of 1,500 to 2,500 manats, legal entities in the amount of 5,000 to 8,000 manats.
381.12. Due to the promotion of actions contrary to the protection of health and the environment by media subjects -
officials are fined in the amount from eight hundred to one thousand manats, and legal entities in the amount from two thousand to three thousand manats.
381.13. For publication (broadcasting) of information about the guilt of a person without a legally binding court decision –
officials are fined in the amount of one thousand to five hundred manats, and legal entities are fined in the amount of two thousand five hundred to three thousand five hundred manats.
381.14. In order to monitor the activity of the platform or multiplex operator by the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, due to the fact that the right of free use of the Council is not provided by that operator -
Officials shall be fined from two thousand to two thousand five hundred manats, legal entities from five thousand to eight thousand manats.";
"Article 388. Do not abuse media freedom and journalistic rights
For the abuse of freedom of activity and journalistic rights by the editors (responsible editors) and journalists of the media subject, i.e. disseminating information prohibited by law or disclosing the source of information in cases not permitted by law -
natural persons shall be fined in the amount of two hundred to three hundred manats, officials in the amount of five hundred to seven hundred manats, legal persons in the amount of two thousand to three thousand manats."