Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların və sahibkarların maraqlarının müdafiəsinin tənzimlənməsi
Azərbaycan Respublikasının 9 iyun 2023-cü il tarixli 903-VIQD nömrəli Qanunu ilə “Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda aşağıdakı dəyişikliklər edilmişdir:
1) “Yoxlama obyektinin” anlayışı və əhatə dairəsi müəyyənləşdirildi.
Dəyişikliklərə əsasən “yoxlama obyektinin” əhatə dairəsinə aşağıdakılar aid edilmişdir:
- sahibkarın məcburi tələblər müəyyən edilən malların təqdim edilməsi, işlərin görülməsi və xidmətlərin göstərilməsi üzrə fəaliyyəti;
- sahibkarlıq fəaliyyəti ilə əlaqədar sahibkarın mülkiyyət hüququ ilə və digər qanuni əsasla sahiblik etdiyi və məcburi tələblər müəyyən edilən əmlakı, habelə sahibkarın struktur bölməsi;
- sahibkara məxsus və məcburi tələblər müəyyən edilən mallar, işlər və xidmətlər;
2) Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamalar üzrə yoxlayıcı orqanın və sahibkarın hüquq və vəzifələri müəyyən edilmişdir:
Dəyişiklik nəticəsində yoxlama prosesi zamanı yoxlayıcı orqanın və sahibkarın hüquq və vəzifələri dəqiqləşdirilmişdır. Belə ki, yoxlama prosesinin iştirakçılarının hüquq və vəzifələrinə dair bir sıra məcburi tələblər müəyyən edilmişdir.
3) Yoxlayıcı orqanın fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi prosesi nəzərdə tutulmuşdur:
Bu dəyişikliyə əsasən yoxlayıcı orqanlar fəaliyyətlərinin qiymətləndirilməsi barədə müvafiq hesabatlar hazırlamalı və onları hər növbəti ilin fevralın 15-dək Hökumətə təqdim etməlidirlər.
4) Risklərin idarə olunması sistemi üzrə tənzimləmələr nəzərdə tutulmuşdur:
Bu tənzimləmələrə əsasən, risklərin idarə olunması sistemi sahibkarın risk qrupunun müəyyən edilməsi, riskin azaldılması, habelə yol verilən risk səviyyəsinin təmin edilməsi məqsədilə yoxlayıcı orqan tərəfindən risklərin müəyyənləşdirilməsi, risklərin təhlili və risklərin qiymətləndirilməsi üzrə tədbirlərdən ibarətdir.
Bununla yanaşı, bu tədbirlər çərçivəsində yoxlama obyektlərinin məcburi tələblərə uyğun gəlməsi və risk yaratmaması üçün yoxlayıcı orqan tərəfindən müvafiq tədbirlərin görülməsi ilə bağlı qərar qəbul ediləcəkdir.

Major changes in the regulation of inspections conducted in the field of entrepreneurship and protec
The Law On Regulation of Inspections Conducted in the field of Entrepreneurship and the Protection of Interests of the Entrepreneurs No. 903-VIQD, dated 9 June 2023 has been amended and introduced the
followings:
1) The definition and scope of “inspection object” has been defined:
Pursuant to the amendments, the scope of the “inspection object” includes the following:
- the activity of the entrepreneur on the submission of goods, the performance of works and the provision of services for which mandatory requirements are defined;
- the property owned by the entrepreneur with the right of ownership and other legal basis and for which mandatory requirements are determined, as well as the structural division of the entrepreneur in connection with the entrepreneurial activity;
- goods, works and services belonging to the entrepreneur and for which mandatory requirements are defined;
2) The rights and obligations of the inspection body and the entrepreneur with respect to inspections conducted in the field of entrepreneurial activity are
defined:
According to amendments, the rights and duties of the inspection body and the entrepreneur has been clarified during the inspection process. Thus, several mandatory requirements regarding the rights and duties of the participants of the inspection process have been defined.
3) The process of assessing the operation of the inspection body has been provided:
Pursuant to the amendments, inspection bodies must prepare relevant reports on the assessment of their activities and submit them to the Government by February 15 of each following year.
4) The regulations on the system of risk management have been provided:
Based on these regulations, the risk management system consists of measures on the risk determination, risk analysis and risk assessment to be implemented for the purpose of determining the entrepreneur's risk group, reducing risk and ensuring the level of permissible risk.
In addition, within the framework of these measures, a decision will be made regarding appropriate measures by the inspection body for the purpose of the compliance of the objects of inspection with the mandatory requirements and not creating risks.