Miqrasiya Məcəlləsinə dəyişiklik edilmişdir
Miqrasiya Məcəlləsinə dəyişiklik edilmişdir 29 dekabr 2024-cü il tarixli 124-VIIQD nömrəli Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə Miqrasiya Məcəlləsinə (“Məcəllə”) dəyişiklik edilmişdir.
Dəyişikliyə əsasən yüksəkixtisaslı miqrant anlayışı Məcəlləyə əlavə edilmişdir. Belə ki, yüksəkixtisaslı miqrant dedikdə yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin Azərbaycan Respublikasında haqqı ödənilən əmək fəaliyyətinə cəlb edilməsi imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə tətbiq edilən proqram çərçivəsində müraciətləri müsbətcavablandırılmış əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər nəzərdə tutulur.
Yüksəkixtisaslı miqrantlara münasibətdə Məcəlləyə edilmiş dəyişikliklər aşağıdakı kimidir:
İş icazəsi
Yüksəkixtisaslı miqrantlar mütəxəssis olduğu sahə üzrə fəaliyyət göstərdikdə onlardan iş icazəsinin alınması tələb olunmayacaqdır.
İşəgötürənin işçi qüvvəsinə olan tələbatının yerli əmək ehtiyatları hesabına ödənilməsinin mümkün olması və əmək miqrasiya kvotasının dolması halları ilə iş icazəsinə imtina verilməsi yüksəkixtisaslı miqrantın ərinə (arvadına) və 23 yaşına çatmamış övladlarına şamil edilməyəcəkdir.
İşəgötürənin işçi qüvvəsinə olan tələbatının yerli əmək ehtiyatları hesabına ödənilməsinin mümkün olub-olmaması halı tətbiq edilmədən iş icazəsinin rəsmiləşdirilməsinə əsas olan hal aradan qalxdıqda şəxsə verilmiş iş icazəsi qüvvəsini itirmiş hesab ediləcəkdir.
Müvəqqəti olma müddətinin uzadılması
• Yüksəkixtisaslı miqrantın mütəxəssis hesab olunduğu sahə üzrə fəaliyyətə başlaması öz iradəsindən asılı olmayan səbəblərdən mümkün olmadıqda onun müvəqqəti olma müddəti uzadıla bilər.
Müvəqqəti yaşamaq üçün icazə
• Əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün müvəqqəti yaşamaq üçün icazə vəsiqəsinin alınması hallarına yüksəkixtisaslı miqrantlar əlavə edilmişdir. Qeyd edək ki, yüksəkixtisaslı mütəxəssislərə münasibətdə müvəqqəti yaşamaq üçün icazənin 3 ildən artıq olmayan müddətə verilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Əcnəbilərin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslərin 180 gün ərzində 90 gündən çox Azərbaycan Respublikasından kənarda olduqda onların müvəqqəti yaşamaq icazəsinin verilməsindən imtina halı yüksəkixtisaslı miqrantlara şamil edilməyəcəkdir.
Yüksəkixtisaslı miqrantın əri (arvadı) və 23 yaşına çatmamış övladlarına iş icazəsinin verilməsi əmək miqrasiyası kvotası çərçivəsində həyata keçirilməyəcəkdir.
Daimi yaşamaq üçün icazə
Daimi yaşamaq icazəsinin verilməsi hallarına yüksəkixtisaslı miqrantlarda əlavə edilmişdir.
Daimi yaşamaq icazəsinin verilməsi üçün tələb olunan sənədlərdən biri hesab olunan əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin və onlarla gələn ailə üzvlərinin minimal tələbatını ödəyə bilən vəsaiti olması barədə sənəd yüksəkixtisaslı miqrantlardan tələb edilməyəcəkdir.
Daimi yaşamaq üçün icazə verilməsi ilə bağlı müraciətlərə baxılarkən əcnəbilərin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasının qanunları ilə nəzərdə tutulmuş hüquq və vəzifələri, habelə dövlət dili ilə bağlı biliklərinin yoxlanılması yüksəkixtisaslı miqrantlara şamil edilməyəcəkdir.

Amendments to the Migration Code
By the Law of the Republic of Azerbaijan No. 124-VIIQD dated December 29, 2024, the Migration Code (“The Code”) has been amended.
Based on this amendment, the concept of a highly qualified migrant has been added to the Code. Specifically, a highly qualified migrant refers to foreigners and stateless persons whose applications have been positively responded to within the framework of a program implemented to expand the opportunities for highly qualified specialists to engage in paid employment activities in the Republic of Azerbaijan.
The amendments to the Code regarding highly qualified migrants are as follows:
Work permit
- Highly qualified migrants will not be required to obtain a work permit when they are engaged in activities in their field of expertise.
The refusal of a work permit due to the possibility of meeting the employer's labor force needs from local labor resources and the fulfilment of the labor migration quota will not apply to the spouse and children under 23 years of age of the highly qualified migrant.
If the condition that serves as the basis for issuing a work permit without applying the requirement to meet the employer's workforce needs through local labor resources is no longer valid, the work permit granted to the individual will be considered invalid.
Extension of Temporary Stay Period
- If it is not possible for the highly qualified migrant to start activities in their field of expertise due to reasons beyond their control, their temporary stay period may be extended.
Temporary Residence Permit
- Highly qualified migrants have been added to the cases for obtaining a temporary residence permit for foreigners and stateless persons. It should be noted that a temporary residence permit for highly qualified specialists is intended to be issued for a period not exceeding 3 years.
The condition of refusing a temporary residence permit if foreigners and stateless persons stay outside the Republic of Azerbaijan for more than 90 days within 180 days will not apply to highly qualified migrants.
The issuance of a work permit to the spouse and children under 23 years of age of a highly qualified migrant will not be carried out within the framework of the labor migration quota.
Permanent Residence Permit
Highly qualified migrants have been added to the cases for obtaining a permanent residence permit.
The document proving that foreigners and stateless persons and their accompanying family members have sufficient funds to meet their minimum needs, which is one of the required documents for obtaining a permanent residence permit, will not be required from highly qualified migrants.
When reviewing applications for permanent residence permits, the verification of the rights and obligations of foreigners and stateless persons as stipulated by the laws of the Republic of Azerbaijan, as well as their knowledge of the state language, will not apply to highly qualified migrants.